Kontakt

SIPRON PLUS spol. s.r.o.
mapaKollárova 130
Liberec 6
460 06

IČO: 250 33 565
tel.: +420 777 752 572
+420 776 069 004
email: info@sipron-plus.cz

Energetické poradenství

Průkaz energetické náročnosti aktuálně

 Od 1.1.2013 povinný doklad při prodeji rodinného domu. Prodávající dle zákona musí předat průkaz energetické náročnosti budovy kupujícímu nejpozdějí jeden den po podpisu smlouvy o dílo. V případě, že tak neučiní hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Zpracováváme průkazy energetické náročnosti budovy jak pro novostavby tak pro objekty, které tento průkaz musí mít od 1.1.2013.

Jste-li projektant, uričtě víte, že součástí dokladů pro udělení stavebního povolení u novostaveb je nutnost zpracování průkazu energetické náročnosti budovy (PENB nebo ENB).

Pro investory zpracováváme průkaz energetické náročnosti automaticky při zpracování dokumentace pro stavební řízení.

Co to vlastně je PENB?

Průkaz energetickén náročnosti budovy obsahuje informace o celkové energetické náročnosti stavby jako celku případně jeho částí. Energetická náročnost se stanovuje výpočtem celkové spotřeby energie dodané do objektu za roku v GJ - potřeba pro vytápění, chlazení, klimatizaci, přípravu teplé vody a potřeby el. energie. Podle vyhlášky a zákona o hospodaření s energiemi musí být průkaz energetické náročnosti součástí projektové dokumentace. Tato povinost je nutná u novostaveb a větších změn dokončených staveb. Od 1.1.2013 platí podmínka pro nutnost doložení průkazu energetické náročnosti budovy u rekonsturkcí staveb kdy se mění více než 25% obálky budovy. Neplatí pro budovy o ploše menší než 50 m2. Nově platí požadavek na zpracování PENB při prodeji, pronájmu či změně užívání budovy.

Průkaz energetické náročnosti není energetický štítek. Energetický štítek hodnotil budovu jedním koeficientem spotřeby tepla určeného k vytápění. Problém u energetického štítku byl, že jej mohl vystavit kdokoliv. Průkaz energetické náročnosti budovy mohou vypracovávat zákonem určené osoby, tyto osoby jsou přezkušovány Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Potřebnou akreditaci vlastníme.